Şevki Erdoğan ile Pars Taktik Savunma Röportajı

Ana Sayfa » Haber Manşetleri » Ana Manşet » Şevki Erdoğan ile Pars Taktik Savunma Röportajı
Paylaş
Tarih : 22 Ekim 2011 - 23:47

Şevki Erdoğan Hocamız ile Pars Taktik Savunma Röportajı.

İŞTE YENİ BİR SEÇENEK PARS TAKTİK SAVUNMA

 

Türk Mücadele Sanatları arenası bugünlerde hareketli günler yaşıyor. Bunun sebebi ise Pars Taktik Savunma Sanatı adı ile hayat bulan yeni bir oluşum. Sistemi daha yakından tanıtabilmek için sistemin kurucusu Şevki Erdoğan ile görüştük ve kuruluş amacını ve hedeflerini konuştuk. İşte yeni, yepyeni bir seçenek…

 

Pars Taktik Savunma Eğitimi nedir?

 

Kişide gerginliğin ve öfkenin egemen olduğu, adrenalinin en üst düzeye ulaştığı fiziksel tepkilere karşı genel taktikler mevcuttur. Bu taktiklerle istisnai durumlarda da saldırılara karşı koyabilecek biçimde oluşturulmuştur.

Taktiksel bakış açısıyla, Kişisel savunmaya ( self-defense ) yönelik gerçekçi senaryolarda basit hamleler ve pratik teknikleri kullanımına dayalı eğitim verilir. Tüm taktikler ve teknikler gerçek hayat koşullarında en fazla etkinlikte kullanılabilmesi için geliştirilmiştir.

Unsurları; kişi, zaman ve alan kontrolüdür. Bu eğitim programında 8 taktik bulunmaktadır. Taktiklerin her biri rakibin tabi/yaratısal saldırı atakları veya doğal tepkilerine karşı genel bir öğretidir.

Taktik anlayış içerisinde öncelikle Saldırganın silahlı veya silahsız saldırı detaylarını kontrol etmek veya pasifize etmek yerine kişiyi bütünsel kontrol altına almak, etkisiz hale getirmek amaçlanmıştır. Günlük hayatta, sokakta kendini korumak isteyen insanlar için öğrenilmesi mümkün, kolay bir yöntem oluşturulmuştur.

Sistemin Ana programı beş bölümden oluşmaktadır. Ayrıca Silahsızlandırma, Taşıma-Transfer, Bayan Kendini Koruma, Cop-Baton Kullanma, Yerde mücadele, Kolluk Kuvvetleri Taktik Savunma gibi Kurs-Seminer programları da oluşturulmuştur.

Diğer savaş veya savunma sanatları veya sporları müsabakaya yönelik eğitim programları içerisinde bu tür çalışmalar yapmaktadırlar. Bu eğitim programının müsabakası yoktur çünkü sokağa ve mesleki eğitime göre hazırlanmıştır.

Kişilerin başka sistemler çalışmış olması verilecek eğitimi etkilemez ancak yeni başlayan kişilerde daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Kişiler Taktik savunma eğitimi aldıktan sonra spor yapmaya devam edebilir, verilen eğitim çalıştığı sistemde kendisini geliştirmesini sağlar. Hiçbir branş, sitil, sistem ile karşılaştırılmaz Karma savaş sanatları kategorisinde değerlendirilir.

      

Pars Taktik Savunma Sanatını kurma fikri nasıl doğdu?

 

Çeşitli ülkeler savaş sanatlarının alanlarında sporcu yetiştirmeye yönelik eğitim programlarının askeri, emniyet, güvenlik personellerinin mesleki alanlarına yönelik olmadığını fark etmişlerdir. Kuralları konmuş bir ortamda hakemler nezaretinde puan almayı amaçlayan bir eğitimle sporcu yetiştirildiğinde savaş sanatlarının mesleki alanda gerekliliklerin yetersiz kalacağı istenen donanıma sahip olunamayacağı sporcu olarak eğitim verilmesiyle bu personellerin istenen düzeye gelemeyeceği düşünülmüştür.

 

Dünyada bu anlamda çalışma yapan ülkeler mevcuttur örnek verecek olursak başta İsrail Kapap,Kravmaga,Lotar,Rusya Spetsnaz,Systema,Peru Vacon,Brezilya Kombato yu sayabiliriz.

 

Ülkemizde Bu kavramda bir uygulamanın olmayışı Genel ve Özel Kolluk kuvvetlerine Uluslararası Standartlara Uygun Mesleki Savunma taktik ve tekniklerini, hareket kısıtlayıcı araçların kullanımı konularında görevinin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak mesleki alanda kullanabilmesine yönelik eğitimleri içeren bir eğitim modelinin oluşturula bileceği düşüncesi.

Ve kısa zamanda kendimi ve seve sevdiklerimi nasıl koruyabilirim bu eğitimi nasıl almak isterim diye düşüncesi Pars Taktik Savunma sistemini oluşturmama neden olmuştur.

 

Pars Taktik Savunma Sanatını farklı kılan nedir?

 

Eğitim süremiz uzak doğu savaş sanatları olarak adlandırılan sistemlerden çok daha kısa

Verilen eğitim savunma ve saldırı içerikli gerçek, doğal bir anlayış içerisinde sürdürülür.

Özel bir kıyafete gerek duyulmaz her mekânda her şekilde çalışma yapılabilir.

 

Ana eğitim programı P.T.S.S (Pars Taktik Savunma Serileri ) haricinde farklı başlıklar altında kurs ve seminer eğitimleri verilir.

 

Başka sistemleri çalışmaları iştirak etmelerine engel değildir.

 

Bayanlar için özel savunma programı mevcuttur.

 

Amaçlarınız nelerdir? Neleri hedefliyorsunuz?

 

Halkımız kendilerini savunabilmek amacıyla yıllardır uzun süre ve emek harcanması gereken ülkemizde genel tabiriyle uzak doğu savaş sanatları olarak adlandırılan sistemleri çalışmakta ve istedikleri sonuçlara ulaşamamaktadırlar. Bu konuda onlara Taktik anlayış içerisinde öncelikle Saldırganın silahlı veya silahsız saldırı detaylarını kontrol etmek veya pasifize etmek yerine kişiyi bütünsel kontrol altına alarak, etkisiz hale getirmeyi amaçlayan, Günlük hayatta, sokakta kendini korumak isteyen insanlar için öğrenilmesi mümkün, kolay bir yöntem oluşturulmuş yurt dışına bu konuda eğitim almak için gitmenin artık gerekmediğini, yurtdışından gelecek kursiyerlere İsrail, Rusya, Amerika, İngiltere gibi Türkiye’ninde  gelinerek eğitim alınabilecek bir ülke olduğunu göstermek hedefindeyiz.

 

Pars Taktik Savunma eğitimi; silahlı kuvvetler, emniyet ve özel güvenlik teşkilatı personelinin, İç güvenlik ve ani müdahale birimlerinde fiilen görev yapan İnfaz ve Koruma Memurlarının; Uluslararası Standartlara Uygun Mesleki Savunma taktik ve tekniklerini, görevinin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırarak mesleki alanda kullanabilmesine yönelik eğitimleri içerir. Bu kurum ve kuruluşlara ihtiyaçlarını karşılayacak bir alternatif sunarak standart bir eğitim modeli oluşturmak hedeflerimizden diğeridir.

 

 

Peki isim olarak neden ‘Pars Taktik Savunma’ seçildi? Logonuzdaki Pars ve sekiz köşeli yıldızın anlamı nedir?

 

Logomuzda ihtiyatlı ve duyguları çok kuvvetli, çevik, cüsselerine oranla çok güçlü olup diğer türler arasında gizlenme yeteneği en iyi olan PARS  ve Selçuklu kültür sanatının temel figürlerinden, Zafer anlamı yüklenmiş ,üçüncü Selimle birlikte Osmanlı bayrağında yer almış, birçok onur, övünç madalyalarında kullanılmış, halen Türk polis teşkilatında kullanılmakta olan, sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır.Ayrıca sistemimiz sekiz taktik üzerine yapılandırılmıştır.

Harflerin içerisindede anlamlar vardır .

Pratik,Akılcı,Seri,Realist

 

Sistem daha öncede bahsettiğim gibi taktiksel anlayışla oluşturulmuş ve Savunma eğitimi veriyoruz kısaca Pars Taktik Savunma ismi bu şekilde oluşturulmuştur.

 

 

Pars Taktik Savunma ile ilgili geniş bilgi almak ve size ulaşmak isteyenler ne yapmalılar

 

www.savunmasanati.comwww.parstacticaldefence.tr.gg / www.taktiksavunma.tr.gg / www.parsantalya.tr.gg   web sitelerinden bizi takip edebilir.Her türlü sorularına cevap bulabilir ,başvurularını yapabilirler.taktiksavunma@gmail.com,

 

Pars Taktik Savunma Videoları:
Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Bizimle Çalışmak İstermisiniz?

Türkiye’nin her yerinden çeşitli branşlardan fahri haber muhabirleri ve yazarlar alınacaktır. İlgilenenler eğitim bilgileri ve spor geçmişlerini

Halsizlik ve Yorgunluk için Alfa Lipoik Asit Mucizesi

Elit sporcuların mutlaka kullanması gereken destek ürünleri: Alfa Lipoik Asit Nedir? ( ALA ) Alfa Lipoik Asit, ALA diyede bilinir. Vücudun ihtiyaç

Koenzim Q10 ile Sporda Yüksek Performans

Elit sporcuların mutlaka kullanması gereken destek ürünleri: Koenzim Q10 Nedir? ( CoQ10 veya Coenzyme Q10 ) Koenzim Q10 besinlerin enerjiye dönüşmesinde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

internet haberleri Annest arttrc besinler milk tea K ay,atom ay Mobil takipci, facebook beeni hilesi

Asmatavan Ankara

Ankara Dekorasyon Firmalar