EN İYİ KARDİYOVASKÜLER EGZERSİZ HANGİSİ?

Ana Sayfa » Haber Manşetleri » Ana Manşet » EN İYİ KARDİYOVASKÜLER EGZERSİZ HANGİSİ?
Paylaş
Tarih : 05 Mayıs 2016 - 6:54

rıdvanHerkesin bir an önce yağ yüzdesini düşürüp amacına ulaşmak istediği aşikar. Bunun için çeşitli egzersiz yöntemleri ve ekipmanlar denenir. Merak edilen hangisinin daha etkili olduğudur. Önce kardiyovasküler direnç egzersizleri hakkında birkaç bilgi verelim.
Treadmill(koşu bandı), eliptik ve stair climber; bisiklet ve yüzmeye göre daha fazla kalori harcatır. Temel mantık bu egzersizlerin ayakta yapılması ve suyun kaldırma kuvveti gibi kolaylaştırıcı bir etki olmadan tüm vücudun hareketiyle yapılmalarıdır. Bununla beraber su altı egzersizleri özellikle eklem ağrısı çekenlerde denenebilir(eklemlerdeki basıncı azalttığından).
Treadmill gibi ekipmanlarda kollarınızı sabitlemeyin hareket halinde olsunlar, denge zorlaştıkça-kollar harekete katıldıkça daha çok kalori harcayabilirsiniz. Ancak doğada yapacağınız koşunun yerini hiçbirinin tutmayacağını unutmayın. Özellikle yeni egzersize başlıyorsanız brisk walking iyi bir seçenek olabilir.
Yaptığınız egzersizlerde antrenmanın artan yüklenme ilkesini unutmayın. Egzersizi çeşitlendirdiğinizde ya da şiddetini artırdığınızda vücut adaptasyonu sağlayana kadar daha fazla kalori harcayabilir.

Kardiyovasküler egzersizlere ihtiyacım var mı?
Amacınız her ne olursa olsun kesinlikle var. Diabet, kanser, kalp dolaşım rahatsızlıkları, obezite riskini azaltması kemik-eklem sağlığına olumlu etkilerinin olması ikna olmanız için yeterli olmalı.

12928401_550126225170438_8649961435118214922_n

Ne kadar süre ve sıklıkta yapmalıyım?
ACSM her sene Amerikan halkı için egzersiz protokolü yayınlar. Son yayınlanan protokolde orta ya da düşük şiddetli egzersiz yapıyorsanız(yürüyüş gibi) haftanın 5 günü, günde ortalama 1 saat; yüksek şiddette egzersiz yapıyorsanız haftanın 3 günü, günde ortalama 30 dakikalık egzersizin yeterli olacağını söylüyor. Hesabı biraz daha somutlaştıralım. Ortalama 9000 adım ve üzeri kolesterol ve trigliserit seviyelerinin optimale çekilmesinde etkilidir. En azından haftalık ortalama 1000 kalorilik egzersiz yapmak obeziteden uzak tutacaktır. Günlük 60 dakikalık egzersizi 3 öğüne bölüp 20’şer dakika yapmanızla tek seferde yapmanız arasında çok fark yok, sizin için seçenek olabilir. Tüm bunları belirtmemin sebebi ya hep ya hiç mantığıyla insanların egzersizden kaçmaları ve sürekli ertelemeleri. Adım adım hedef koyarak gitmeniz alışkanlık kazanmanızda çok daha mantıklıdır. Ne yazık ki bizde egzersiz yaz yaklaştıkça başlar, birden yüksek şiddete çıkılır ardından devam ettirilemeyip bırakılır. Sağlığınız sezonluk değil unutmayın! Sorunun cevabına gelecek olursak en etkili kardiyovasküler direnç egzersizi kesinlikle en sevdiğinizdir. Amaç öbür boyu yapılabilir egzersizi uygulamaktır, sevmediğiniz egzersizi devam ettiremezsiniz. Dans etmeyi seviyorsanız dans edin, koşmak favorinizse koşun, yeter ki harekete geçin!

RIDVAN KIR

WELLNESS MASTER TRAİNER

Bartin universitesi beden egitimi ve spor yuksekokulu öğretim gorevlisi

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yılmaz Spor Kulübü Dikmende Açıldı

Web sitemiz editörlerinden Mahmut Yılmaz hocamız Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Dikmen Keklikpınarında spor salonu açmıştır. Dikmen

Bizimle Çalışmak İstermisiniz?

Türkiye’nin her yerinden çeşitli branşlardan fahri haber muhabirleri ve yazarlar alınacaktır. İlgilenenler eğitim bilgileri ve spor geçmişlerini

Halsizlik ve Yorgunluk için Alfa Lipoik Asit Mucizesi

Elit sporcuların mutlaka kullanması gereken destek ürünleri: Alfa Lipoik Asit Nedir? ( ALA ) Alfa Lipoik Asit, ALA diyede bilinir. Vücudun ihtiyaç

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

internet haberleri Annest arttrc besinler milk tea K ay,atom ay Mobil takipci, facebook beeni hilesi

Asmatavan Ankara

Ankara Dekorasyon Firmalar