Dünden Bugüne Dünyada ve Türkiyede JuJitsu

Ana Sayfa » Ju Jitsu » Brezilya Jiu Jitsu » Dünden Bugüne Dünyada ve Türkiyede JuJitsu
Paylaş
Tarih : 10 Eylül 2014 - 20:35

COMBATJaponca’da kelime olarak yumuşaklık sanatı-tekniği anlamına gelmektedir. Geleneksel Japon savaş sanatlarındandır. Rakibin saldırı ivmesinden faydalanarak, vuruş, tutuş, fırlatma, ve eklem-bilek kilitleri gibi tekniklerle etkisiz hale getirmeye çalışmak üzerine kurulu uzun ve çok tekrara dayanan bir eğitimi vardır. JiuJitsu-Jujitsu-Jujutsu aynı manaya gelmekle birlikte stillerede atfedilmiş olarakta kullanılmaktadır. Ju-Jitsu, Japon imparatorluğuna ait, bir askeri disipinidir.Japon Samurai Sanatlarının da, en önemli parçasını oluşturmaktadır.Japon ordusu, güvenlik birimleri ve asillerinin yanı sıra, günümüzde bir çok dünya ülkelerinin, orduları, ulusal polis teşkilatları, özel güvenlik kuruluşları ve bir çok benzeri kurumlar tarafından da benimsenerek, doğal eğitim programlarına kesintisiz olarak dahil edilen tek mü­cadele sanatıdır.

 

Ju-Jitsu; boş ellerle veya silahlı her türlü saldırılara karşı pro­fesyonelce geliştirilmiştir.Saldırgan kişilerin saldırıları esnasında, zayıflıklarından faydalanılarak uygulanan silahsız bir müdafaa sanatı olarak geliştirilmesine rağmen zaman içerisinde bazı silah teknikler­inin eklenmesi ile eksiksiz ve kusursuz bir sanat şeklini almıştır. Günümüzde Judo, Aikido vb farklı isimlerle anılan, modernize edilerek spor salonlarında uygulanan yöntemlere ait teknikler, temel prensipler, stratejiler ve bilinen tarihi referansları Ju-Jitsu sanatına dayanmaktadır.

 

jujitsu0

Ju Jitsu Savunma Sanatı

Ju-Jitsu bilinen en eski ve en bütünsel savunma sanatı.Ayakta kendini savunma, kavrama teknikleri, fırlatma teknikleri ve vurma teknikler­inden olmak üzere 4 uygulamadan oluşan Ju-Jitsu, tamamen kendini savunma anlayışı üzerine kuruludur. Günümüzde birçok devletlerin ordusunun ve polislerin resmi dövüş sistemini oluşturan Ju-Jitsu, realistik senaryolarda basit hamleler ve pratik teknikler kullanımına dayalı olarak kadın, erkek ve çocukları hayata hazırlayan, güç önemli olmaksızın, tamamen vücut ve akıl kullanımı ile rakibi etkisiz hale getirmeye yönelik bir savunma sanatıdır. Baştan ayak parmağına kadar her kası aktif olarak çalıştırdığından beden için oldukça önemli bir fiziksel yapılanma sağlar ve tüm kasları kullandığınız fiziksel reaksiyonlara sahip olmanızı sağlar.

 

Jiu-Jitsu, 1905’te Erich Rahn tarafından Almanya’ya getirildi. Rahn 1906’da Berlin’de ilk Jiu-Jitsu okulunu açtı.(Bu okul hala faaliyettedir!)

1922’de Alfred Rhode ve Max Hoppe hocaları Erich Rahn’in insiyatifi ile Frankfurt/Main ve Berlin’de ilk Ju-Jutsu klüplerini kurdular. 1924’te ‘Reichverband für Ju-Jutsu” Ju-Jutsu imparatorluk federasyonu. İlk ferdi şampiyona (daha önce de karşılaşmalar yapılıyor idi.) 1926’da Köln’de yapıldı. 1930’a geldiğimizde Almanya’da yüzün üzerinde çalışma yeri vardı.

1950 yılında iki Japon kruvazörü bir donanma ziyareti için Kiel şehrine geldi. Bu fırsat Jiu-Jitsu savunma sanatını ileriye götürdü. Zamanın Keiser’i II. Wilhelm müttefiklerinin sanatlarından etkilenip, Berlin’deki askeri spor okulu için bir Jiu-Jitsu hocasi istihdam edilmesini emretti.

1977 yılında Almanya, İtalya ve İsveç Avrupa Ju-Jitsu Federasyonunu (EUROPEAN JU-JİTSU FEDERATION” E.J.J.F.) kurmuşlardır.1987 yılında da bu federasyona bütün Avrupa ülkeleri üye olmuşlardır. Federasyonun ismi de Uluslararası Ju-Jitsu Federasyonu (IJJF) olmuştur.

30 Temmuz 1998 tarihinde Malaga’da yapılan kongre de Uluslar arası Ju-Jitsu Federasyonu (INTERNATIONAL JU-JİTSU FEDERATION I.J.J.F.) adı JuJitsu Uluslararası Federasyonu (JJIF) adını almıştır. Akabinde uluslararası Ju-Jitsu federasyonu tüzükleri, oyun kuralları, hakem ve müsabaka yönetmelikleri, oyun kuralları hazırlanmıştır.

90 yılların başında Dünya Spor Federasyonu Birliğine (G.A.I.S.F) üye olmuştur.IWGA ,IOC ve FISPT üyesi olunmuş.1998 GAISF kongresinde tam üyelik alınmıştır.

Ju-Jitsu sporu dünyada (77) ülkede yapılmakta ve milli federasyonları kurulmuş durumdadır.2005 yılından itibaren ülkemi­zin bu federasyonu üye olması için çalışmaktadır.

Bu sporun özel bir yanı ise saldırı amaçlı değil savunma amaçlı olmasıdır.Ülkemizde federasyonu kurulduğunda kurulduğu andan itibaren çok büyük bir izleyici kapatesitesine sahip olacağı ve sporcu sayısından bir patlama yaşanacağı şimdiden yapılan anketler ve araştırmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Bu sporun kendine has özellikleri, teknikleri ve uygulamaları olup tamamen amatör bir ruh ile yapılmakta, herşey yönetmelik ve kural­lara göre yapılmaktadır.

Ülkemizde de değişik sitillerde yapılan bu sporun federasyonu kurulduğu takdirde birçok kesimin katılacağı ve destekleyeceği, her zaman da sevilerek yapılan bir savunma sporu olacaktır.

Judo,JuJitsu,Aikido,Karate ülkemizde Türkiye’nin Kuzey Atlantik Antlaşması (NATO) na girişinden (1952) hemen sonraki yıllarda olmuştur. NATO eğitim programları çerçevesinde Amerika’da çeşitli askeri kurslara katılan Subay ve Astsubaylarımız self-defansa yönelik olarak öğrenmişler bu sistemlerle ilgili bilgiler almış ve ülkemize döndükten sonra askeri eğitimlerde kullanmışlardır. 1960’lı yıllarda Polis Okullarında yapılmaya başlandı.

Çalışmalar Daha sonra sporsal müsabaka yönü ağırlıklı olan Judo ve  Karate üzerinde yoğunlaşmış JuJitsu  teknikleri genel olarak Kendini Savunma  ( Self Defence) eğitimleri içinde ülkemizde  yer bulmuştur.

Bu dönemden sonra  birbirinden bağımsız olarak ülkemizde JuJitsu çalışmaları devam etmiştir.

Ahmet Berkol ÖKTEN Kadıköy halk eğitim merkezinde, Namık EKİN, Ahmet KÖSEOĞLU gibi  Judo ustaları Judo içerisinde yer alan Kime Waza çalışmalarında ateminin uygulanmasını öğrencilerine  antrenmanlarda ve  çeşitli seminerlerde aktarmışlar.

Sensei Rafet DEMİR Almanyadan kesin dönüş yapmış akabinde Alman Ju jutsu ekolünde çalışmalarda bulunarak Türkiyede Ju jutsu eğitimine vefatına kadar katkıda bulunmuştur.

Ülkemizde farklı illerde geleneksel Ju Jitsu, Combat Ju Jitsu ve Brezilian Jiu Jitsu dallarında bireysel olarak çalışmalar yapılmış,

Amerikalı Sensei Roy Jerry Hobbs  ülkemizde görev yaptığı süre içerinde  Adnan Safak Yuksel ile çalışmalarda bulunmuş Dentokan birliği içerisinde yapılan AikiJuJutsu çalışmalarıyla ülkemizde  geleneksel jujutsu nun tanınmasında rol almışlardır.

            Erdoğan ŞENOL  2000 li yıllarda  Shinto Ryu Combat-JiuJitsu 2009 da  CARVALHO  ailesine bağlı olarak BJJ ekolünde çalışmalarda bulunmuş İzmirde jujitsunun tanınmasında katkı sağlamıştır.

Almanan Kun TaiKo JuJutsu Shihan Freddy Kleinschwarzer nezaretinde Ali Cenap ERTAY ve devamında Hasan TALAZ izmirde JuJitsunun gelişmesine katkıda sağlamışlardır.

            Combat Jujutsu çalışmalarını sürdürmekte olan Şevki ERDOĞAN ‘ın çabaları sonucunda 2010 yılında jujitsu sistemi bir branş olarak Savunma Sporları Federasyonu bünyesine kabul edilmiş Federasyon başkanı sayın Cengiz UÇAR ın desteğiyle yapılan görüşmeler neticesinde  CJJIF (Combat JuJutsu İnternational Federation  ) bağlı çalışmalar sürdürülmüştür.

 İlkay UTKU Daitoryu Jujutsu çalışmalarını Türkiyeye taşımış halen Daitoryu Aiki Jujutsu olarak izmirde geleneksel çalışmalarını sürdürmektedir.

BJJ Brezilian JiuJitsu ise ülkemizde Ersin ALPARSLAN ile giriş yapmış istanbulda İbrahim İNAL, Burak Değer BİÇER,Ertan BALABAN ,Vidal ERKOHEN Ankarada Eren ANLAR gibi isimlerle yayılmaya gelişmeye devam etmiştir. Gracie JiuJitsu Team, Checkmat Team ,Corvos Team, Carhalvo Team gibi takımlar içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler.

             Sayın Orhan ÖZAKTI’nın 2012 yılında sonuçlandırdığı çalışmaları neticesinde  JJIF (Ju Jitsu International Federation ) temsilciliği Cenova’ da alınmıştır. Akabinde yapılan çalışmalar sonucunda   Ju Jitsu ve Brezilya Jiu Jitsu Federasyonu  kurularak  ülkemizde bu sistemlerde bir çatıda birliktelik oluşturulması sağlanmıştır.Daha sonra Savunma Sporları Federasyonunca temsil edilen C.J.J.I.F. (Combat Ju Jutsu International Federation) temsilciliğide yapılan görüşmeler sonucunda Ju Jitsu ve Brezilya Jiu Jitsu Federasyonuna verilmiştir.

JuJitsu ve Brezilya JiuJitsu federasyonu başkanı sayın Orhan ÖZAKTI tarafından ocak 2012 yılında uluslararası JuJitsu federasyonuna üyelik başvurusu yapılmış olup uluslararası jujitsu federasyonu genel toplantısında Uluslarararsı üye olarak temsil edilebilmesi için kabul edilmesine ve Mart ayında yapılacak Avrupa şampiyonasına, 25 kasım 2012 de viyana Avusturyada yapılacak dünya şampiyonasına katılmasına ve genel kurula katılmasına karar verilmiştir.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yılmaz Spor Kulübü Dikmende Açıldı

Web sitemiz editörlerinden Mahmut Yılmaz hocamız Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Dikmen Keklikpınarında spor salonu açmıştır. Dikmen

EN İYİ KARDİYOVASKÜLER EGZERSİZ HANGİSİ?
EN İYİ KARDİYOVASKÜLER EGZERSİZ HANGİSİ?

Herkesin bir an önce yağ yüzdesini düşürüp amacına ulaşmak istediği aşikar. Bunun için çeşitli egzersiz yöntemleri ve ekipmanlar denenir.

DİRENÇ EGZERSİZİYLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR

1-Antrenman programımdaki hareketleri değiştirerek vücudu şaşırtabilir miyim? Kaslarda egzersiz değiştirdiğinizde bunu fark edecek algı yoktur.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

internet haberleri Annest arttrc besinler milk tea K ay,atom ay Mobil takipci, facebook beeni hilesi

Asmatavan Ankara

Ankara Dekorasyon Firmalar